Aktualności

Fotowoltaika – oszczędność energii oraz dbanie o środowisko

15 stycznia 2020

Instalacja fotowoltaiczna to korzyść dla Ciebie, Twoich rachunków oraz środowiska naturalnego. Inwestując w panele słoneczne stajesz się niezależny od stale rosnących cen prądu.

Instalacja fotowoltaiczna w obecnej chwili jest bardzo powszechnym rozwiązaniem w domach, gospodarstwach rolnych oraz firmach. Ze względu na wzrost kosztów paliw oraz energii inwestorzy coraz częściej decydują się na jej montaż. Opłacalność zastosowania fotowoltaiki jest więc bardzo atrakcyjna. Sprzyjają temu dodatkowo mechanizmy wsparcia finansowego, które w przypadku tych systemów oznaczają np. możliwość przekazywania nadwyżek wytwarzanej energii do sieci elektroenergetycznej.
Nasza firma w roku 2019 zrealizowała poprzez naszych instalatorów blisko 90 instalacji o łącznej mocy ok 800 kW. Były to zarówno instalacje o mocy 5, 10 kW jak i nawet 40 kW.
To utwierdza nas w przekonaniu ,że fotowoltaika to przyszłościowa inwestycja.
Atutem montowania instalacji fotowoltaicznych znacznie obniżającym jej koszt jest także możliwość skorzystania z obniżonej stawką VAT 8%. Dotyczy to nie tylko budynku mieszkalnego ale także poza jego obrębem np. na budynku gospodarczym, garażu lub też na gruncie w przydomowym ogrodzie. Taka możliwość pojawiła się od 23 listopada 2019 roku. Niższa stawka dotyczy budynków jednorodzinnych o powierzchni użytkowej do 300 m2 oraz lokali mieszkalnych do 150 m2. Obowiązuje ona także budynki objęte tzw. społecznym programem mieszkaniowym.
Do tej pory 8% VAT na panele słoneczne był naliczany tylko, gdy instalacja umieszczona była na budynku. W sytuacji gdy ktoś chciał zamontować panele np. na garażu, podjeździe, parkingu lub obok domu czy bloku mieszkalnego – płacił wyższy 23-procentowy VAT. Po zmianie przepisów nie ma tego rozróżnienia. To oznacza że dostawa, modernizacja, przebudowa czy konserwacja mikroinstalacji opodatkowane są niższą stawką. Obniżona stawka VAT dotyczy tzw. mikroinstalacji o mocy do 50 kW, przyłączonych do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV.
Nadal 23% zapłacimy przy inwestycjach w dotyczących domów jednorodzinnych powyżej 300 m2, mieszkań powyżej 150 m2 czy budynków użytkowych.
Jeżeli zastanawiasz się nad zamontowaniem Odnawialnego Źródła Energii jakim jest Instalacja PV zachęcamy do kontaktu.*
W naszych oddziałach oferujemy:
  • dobór optymalnej instalacji fotowoltaicznej,
  • wycenę,
  • dostawę i montaż systemu,
  • uruchomienie,
  • dokumentację do Zakładu Energetycznego. *
Poniżej przedstawiamy zdjęcia z realizacji niektórych naszych instalacji

 

Hydra-Grupa SBS